Osiągnięcia

Kosmiczny krąg

Bransoleta wykonana jest ze srebra oraz dwóch kawałków bursztynu. Jeden z nich ma kształt graniastosłupa o podstawie trapezu, drugi jest wycinkiem koła. Oba wcięte są w korpus modelu, sprawiając wrażenie jakby były tam wbite siłą. Jedna z części jest doszlifowana i dopasowana do kształtu bransolety, druga z nich – większa zakłóca harmonię owalu, wychodząc poza jego zarys. Długo nie mogłem przypomnieć sobie skąd w mojej głowie pojawił się ten kształt. Wydawało mi się, że mi się przyśnił stąd bardzo długo mówiłem o tej bransolecie, że jest „ze snu”. Właściwy tytuł pracy zaproponowali pracownicy Muzeum Ziemi w Warszawie przy okazji jednej z wystaw bursztynowej biżuterii – „Kosmiczny krąg” i tak już zostało. Niby krąg, a nie do końca okrągły, niby symetryczny, a jednak chaotyczny – jak kosmos .

Stanisław Całka

Biżuteria pochodzi z kolekcji stanowiącej część pracy licencjackiej w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi złożonej w 2009 roku.

Projekt zdobył główną nagrodę w konkursie Ambermart Gallery 2009

Sprężyna czasu


Naszyjnik i kolczyki zostały specjalnie zaprojektowane z myślą o konkursie Ambermart Gallery 2008. Tym projektem szukałam sposobu na przekazanie odczuć jakie w moim pojęciu towarzyszą wszelkim zmianom zachodzącym w czasie. Dla mnie upływ czasu zawsze kojarzył się z tyleż równymi co nieuchronnymi interwałami zmierzającymi w jednym kierunku. Dlatego bursztynowe kule zamknęłam w srebrnej spirali. Sprężynę możemy nieco rozciągnąć lub ścisnąć, czas odczuwać jako biegnący szybciej lub wolniej, ale tak jak te kule w żaden sposób nie wydostaniemy się z wnętrza spirali. Elementem podkreślającym dynamikę są srebrne kuleczki rozrzucone po spirali jak elektrony na atomowych orbitach najdokładniejszego zegara na świecie.

Agata Całka
Projekt zdobył wyróżnienie w konkursie Ambermart Gallery 2008

Afrykański


W tradycji plemion Afryki Południowej liczącej sobie tysiące lat słoń to zwierzę, dzięki któremu utrzymywana jest łączność między niebem i ziemią. W ludowych wierzeniach afrykańskich noszenie biżuterii, zwłaszcza bransoletek, wykonanej ze słoniowego włosia zapewnia ochronę przed chorobami i powodzenie. Każde z kilku, często kilkunastu włókien zawiniętych wokół nadgarstka symbolizuje inny aspekt życia: miłość, zdrowie, harmonię, bogactwo itd. Węzły łączące te włókna symbolizują natomiast opiekuńcze ręce bóstwa czuwającego nad ludzkim losem. Pęczek czarnych cienkich rzemieni lub woskowanych bawełnianych sznurków do złudzenia przypomina wyroby afrykańskiego rzemiosła. Pozostaje jedynie tu i ówdzie dodać bursztynowy element.

Agata Całka

Podwóje wyróżnienie Galeria Ambermart 2010

Zdjęcia

 foto

Dyplomy i wyróżnienia